Intensywna Krótkoterminowa Terapia Psychodynamiczna

(ISTDP)

Ta nowa metoda psychoterapii jest oparta na solidnych podstawach naukowych. Rozwija się od lat 60. w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i w Europie Zachodniej. Jest coraz bardziej znana także w Polsce. Teoretyczne podstawy tego podejścia oparte są na założeniach psychoanalitycznych i teorii przywiązania Johna Bowlby’ego, uwzględnia ona też osiągnięcia współczesnej neurobiologii. Twórca ISTDP Habib Davanloo dzięki drobiazgowej analizie nagrań setek sesji terapeutycznych wypracował nowatorską metodę terapii. Pozwala ona na osiągniecie głębokich i trwałych zmian w relatywnie krótkim czasie. Posługuje się narzędziami pomagającymi szybko i precyzyjnie dotrzeć do nieświadomych potrzeb, pragnień i uczuć. W tym sposobie pracy terapeuta prowadzi pacjenta najkrótszą drogą do upragnionej zmiany, cały czas monitorując poziom lęku, tak aby ten nie zablokował postępów. Celem jest powrót do źródeł traumy, która zapoczątkowała niewłaściwy wzorzec relacyjny, w ścisłej współpracy z terapeutą. Kiedy zapomniane uczucia i potrzeby zostaną ponownie przeżyte i zrozumiane, pojawia się szansa na zmianę sposobu budowania relacji z  samym sobą i z innymi. 

Na skutek terapii ISTDP pacjent zaczyna rozumieć, w jaki sposób przyczynia się do własnego cierpienia i odzyskuje zdolność do pełnego doświadczania swoich pragnień i uczuć, a także uczy się regulowania poziomu lęku. Przekłada się to na ustąpienie dokuczliwych objawów. Skuteczność ISTDP potwierdza wiele badań naukowych, np. prace Allana Abbasa, Patricii Coughlin i Allena Kalpina. 

Dla kogo ISTDP?

  • dla osób, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z dłuższej terapii,
  • dla cierpiących na zaburzenia psychosomatyczne,
  • dla osób z silnymi objawami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie,
  • dla zmagających się z symptomami lękowymi i lękowo-depresyjnymi,
  • dla cierpiących na nawracającą depresję,
  • dla osób z zaburzeniami adaptacyjnymi,
  • dla tych, którzy są zmotywowani do zmiany,
  • dla osób cierpiących na zaburzenia osobowości,
  • dla wszystkich, którzy chcą terapii maksymalnie intensywnej i krótkiej.

Cały proces terapeutyczny trwa zwykle od 10 do 40 sesji. Dodatkową zaletą tej metody jest możliwość elastycznego grafiku spotkań, co ułatwia udział w terapii osobom dojeżdżającym z daleka lub wykonującym pracę związaną z częstymi wyjazdami. Dostosowanie układu spotkań do indywidualnych potrzeb pacjenta jest możliwe pod warunkiem, że jest on zaangażowany w swój proces terapeutyczny. 

Terapię w nurcie ISTDP prowadzą w naszym ośrodku Wojciech Sulimierski oraz Artur Krężel.