Terapia i pomoc psychologiczna dla seniorów

Wiek senioralny (od ok. 70-75 roku życia) to etap, który można różnie przeżywać. W tym czasie dokonuje się bilansu dotychczasowego życia. Może on przynieść albo rozpacz i zgorzknienie, albo życiową mądrość płynącą z pogodzenia się ze skończonością życia i z własną historią. W tym niełatwym procesie dużą pomocą może być terapia, która sprzyja głębszej refleksji oraz poszukiwaniu sensu w dawnych i obecnych wydarzeniach. W jej wyniku można doświadczyć większej satysfakcji z życia. Według Erika Eriksona, amerykańskiego psychoanalityka i badacza stadiów życia, w tym okresie człowiek może przeżywać poczucie spełnienia i przekazywać swoje cenne doświadczenie innym, dzięki czemu łatwiej mu mierzyć się z trudnymi uczuciami pojawiającymi się pod koniec życia.

Niewiele się o tym mówi, ale seniorzy są szczególnie narażeni na depresję i objawy lękowe. Uważa się, że obniżony nastrój, rezygnacja i utrata zainteresowań są normalne w starszym wieku. Często są to jednak oznaki rozwijającej się depresji. Przeważnie pozostaje ona nierozpoznana i nieleczona, przez co jest bardziej niebezpieczna.

W Polsce pomoc psychologiczna dla seniorów to nowość, ponieważ psychoterapia zaczęła rozwijać się w naszym kraju stosunkowo niedawno. Jednak w wielu krajach Europy Zachodniej korzystanie z terapii w starszym wieku jest zjawiskiem powszechnym. Kontakt z psychoterapeutą może być też wsparciem w przeżywaniu różnych strat związanych z tym etapem życia, jak choćby utrata bliskich osób, zakończenie pracy zawodowej czy kłopoty zdrowotne. Bywa pomocny także w układaniu relacji z dorosłymi dziećmi i wnukami. 

Mamy doświadczenie w takiej pracy i serdecznie zapraszamy osoby, które czują potrzebę przyjrzenia się własnemu życiu oraz chciałyby zrozumieć i zaakceptować zarówno to, co się zdarzyło, jak i to, co je ominęło. 

Pomocą psychologiczną dla seniorów zajmują się w naszym ośrodku Barbara Smolińska, Dorota Maczuga, Katarzyna Semczuk-Dembek, Ewa Kledyńska, Kamila Hertmanowska, Wojciech Sulimierski oraz Karolina Tkaczewska.